ONOTERAPIA
W pracy onoterapeuty towarzyszem jest osioł. To ciekawskie zwierzę, z zainteresowaniem obserwuje, co w danej chwili robi człowiek. Jest łasuchem, nigdy nie odmówi marchewki, jabłka, a za owsem po prostu szaleje jak my za „czekoladą":)Dzięki smakołykom jest bardziej otwarty na współpracę i zachęcony do zajęć onoterapeutycznych z dziećmi.
Spędzanie czasu z osłem wymaga zaangażowania i cierpliwości, dostosowania się do jego tempa ale dzięki temu można poznać jego upodobania i temperament. Osioł w relacji z człowiekiem odmraża uczucia, niweluje stres, obniża poziom napięcia nerwowego. Badania naukowe dowodzą, że w jego obecności poprawia się nasze samopoczucie, obniża ciśnienie krwi, spada poziom trójglicerydów i cholesterolu. Tym samym wzrastają nasze beta endorfiny. Wydziela się oksytocyna, dopamina a dodatkowo nawet obniża poziom kortyzolu. Czyli, same dobrodziejstwa!
Osioł jest pomostem, pewnego rodzaju spoiwem człowieka z drugim człowiekiem, wyzwala empatie i wrażliwość. Jest jak terapeuta albo przyjaciel. Osły nas relaksują, odrywają od zmartwień, wyciszają.
Onoterapeuta, jako terapeuta współpracuje też z innymi specjalistami. Może to być np.: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, fizjoterapeuta, logopeda, terapeuta SI, trener motywacyjny. Wspólnie tworzą dobry zespół, a połączenie różnych terapii ma dobroczynny wpływ na podopiecznych.
Tak jak wszystkie terapie wspomagające przy udziale zwierząt, onoterapia nie zastępuje terapii właściwej, ale ją wspomaga i w unikalny sposób uzupełnia inne metody rehabilitacji.
Onoterapia polecana jest dla niepełnosprawnych dzieci, ze wskazaniem od lekarza prowadzącego, dla dzieci z różnym spektrum autyzmu, ADHD, Zespołem Downa, dla osób uzależnionych (w trakcie leczenia), współuzależnionych, dla osób z depresją, z dysocjacją i rodzin dysfunkcyjnych.